Liga TFA

Liga v disciplínách TFA započala v roce 2016. V prvním ročníku byly do ligy zahrnuty 4 soutěže. První probíhala v Mělčanech, druhá v Popůvkách u Kojetína, třetí v Hruškách (okres Slavkov) a podlední soutěž byla v Zastávce, kde proběhlo a vyhodnocení prvního ročníku. Hlavním důvodem bylo, aby se zvýšila účast na jednotlivých soutěžích. Jelikož účast v lize byla opravdu velké,tak v roce 2017 pokračujeme již v 2. ročníku. Ke čtyřem již zmíněným soutěžím přibyla ještě jedna a to na mezinárodní výstavě Pyros 2017, “O pohár prezidia MHJ”. Věříme, že i tento ročník bude vydařený.

Historie vzniku TFA

Na počátku 90-tých let 20.století uvedla firma Scott na trh nový typ dýchacího přístroje s přetlakovou automatikou a pár nadšenců ve spojení s hasiči, tuším v Kalifornii, se rozhodlo demonstrovat zvýšené nároky, kladené na nový typ DT, přímo v praxi. Původně mělo jít o simulaci běžné hasičské činnosti s odborným monitorováním zúčastněných.

Nebyli by to ovšem hasiči, kteří samozřejmě vzápětí z obyčejného testu udělali soutěž : závodník v kompletním převlečníku, dýchacím aparátem a těžkých botách tahal hadice, běhal po schodech, mlátil kladivem a tahal figurínu do úplného vyčerpání za asistence nevěřícího obecenstva, které nechápalo, jak se může člověk dobrovolně zničit.

Soutěž si záhy získala takovou popularitu, že v mnohých státech USA začala fungovat národní kola až nakonec se celá šlamastyka přenesla i za oceán do Austrálie i Evropy. Začalo vznikat více modifikací původní soutěže, která se odbývala v kompletní „plné polní“ v celkovém čase cca tří minut, z důvodu nemožnosti sladění obuvi i převlečníku, o dýchací technice nemluvě, zrodil se tzv. TFA čtyřboj, sestavený ze čtyř disciplín, z nichž prvá obnáší roztažení a poté smotání hadic, ve druhé soutěžící zápasí s kladivem, figurínou nebo jinou zátěží a překonávají 3m vysokou bariéru, dále jde o vynášení a vytahování zátěže na určitou konstrukci a závěrečná disciplína totálně umrtví soutěžící při výběhu do 10, 15, či 20-ti podlaží.

Naši hasiči se setkali s TFA poprvé v Kanadě v roce 1996 na Světových hrách, kde si pražští hasiči, konkrétně Sláva Hološka na vlastní triko vyzkoušeli martyrium TFA a už o čtyři roky později, na Světových hrách v Paříži výrazně promluvili do pořadí ve světové špičce hasiči z Ostravy. Po prvotních problémech s nedůvěrou se soutěže tohoto typu začaly doslova v masovém měřítku pořádat v ČR

  • Ostravská radnice
  • Ironfireman
  • Olomoucké schody a pětiboj
  • Kroměřížský víceboj
  • Petřínská věž
  • Štramberská trúba
  • Rozhledna Andrlův chlum a další

Nejlepší hasiči mají tu čest reprezentovat HZS ČR na zahraničních soutěžích jako jsou Světové hry, Mezinárodní mistrovství Německa, Rakouska, Litevské schody, Varšavské schody, navazují se kontakty, uzavírají se přátelské vztahy a mezinárodní vazby, což má jednoznačně pozitivní dopad na možnost srovnání profesní i výkonnostní úrovně.

Přejme všem zájemcům o tento nový sport, silně svázaný s hasičskou profesí, aby byli úspěšní, prožili si nezapomenutelné zážitky ze sportovních klání a TFA aby se mohlo úspěšně rozvíjet v souladu s všeobecným zájmem a chutí hasičů podstupovat dobrovolně hraniční fyzickou zátěž, kdy dokazují sobě i ostatním nebývalou fyzickou i psychickou odolnost, která je předurčuje být skutečným hasičem – záchranářem.